9/12/2016

מעין החינוך התורני

 

תגיות: חינוך חרדי, מוכר שאינו רשמי, החינוך העצמאי, יסודיים, על-יסודיים

תקציר: הרשת הספרדית של בתי-הספר החרדיים, במקביל לרשת "החינוך העצמאי" האשכנזית. בתי-ספר אלה הם ברובם מוכרים שאינם רשמיים, ולא מלמדים את כל תכנית הליבה.

 

רשת "מעיין החינוך התורני" (רבים מכנים את הרשת בשם 'אל המעיין' שזו תנועה בפני עצמה) היא שמה של רשת בתי-ספר שהוקמה על ידי תנועת ש"ס ב-1984, ומונה עשרות אלפי ילדים ברחבי הארץ. הרשת הינה מוסד מוכר שאינו רשמי (כולל בתי-הספר היסודיים שבה), הפועלת לצידה של רשת החינוך העצמאי.

את רעיון הקמת הרשת יזם הרב עובדיה יוסף, והיא הוקמה על ידו ועל ידי הרבנים בן ציון אבא שאול ויהודה צדקה. הרשת הוקמה בתקופה בה הוקמה תנועת "אל המעיין", והייתה חלוצה בתחום מערכת חינוך נפרדת לספרדים. לצד טענות על קיפוח ואפליה על רקע עדתי-חברתי חשו הספרדים צורך לפתוח בתי-ספר משל עצמם. כך הוקם "מעיין החינוך התורני", שתוכן הלימודים בו זהה ל"בית יעקב" האשכנזי, אך התפילה שם תיאמר בנוסח הספרדי, המורות תלכנה במטפחת (ולא בפאה), והצוות ישתדל להחדיר בתלמידות גאווה על היותן ספרדיות. כמו כן, הרב עובדיה יוסף ראה חשיבות רבה לפעול בנושא "קירוב רחוקים" והקים למענם בתי-ספר בסגנון פחות אדוק מ"בית יעקב" ושאר מוסדות החרדים, אך עם שמירת מסורת והרבה תכני יהדות. הרבה מבין בוגרי בתי-ספר אלו המשיכו לאחר מכן בישיבות ומוסדות חרדים. חוזרים בתשובה רבים עברו שם.

ב-2002 הוחלט בממשלה, שיוצמד לרשת חשב מטעם משרד האוצר, אולם למרות זה נקלעה הרשת לחובות וקשיים כספיים. אי-לכך, ב-2004 החליט בנו של הרב עובדיה, הרב משה יוסף, להקים "קרן לחינוך ילדי ישראל" ולאסוף תרומות לרשת, ולשם כך אף נסע כמה פעמים לחו"ל. בשנים האחרונות, לאחר ביסוסה ותפקודה היחסית טוב, הצטרפו כמה בתי-ספר לשורות הרשת. ברשת ישנם בתי-ספר נפרדים לבנים ולבנות.

תקנה חדשה ברשת – שאוסרת על העובדות ברשת החינוך להופיע לעבודה ללא כיסוי ראש מלא, שמכסה את כל הראש – מצביעה על תהליכים של הקצנה. במכתב שהוציא מנכ"ל מרכז מעיין החינוך התורני, יואב בן צור, לכל עובדות המרכז הוא כותב (10.5.09), כי "על פי החלטת נשיאות הרשת על כל עובדות הרשת, מנהלה, מפקחות, עובדות, מנחות ועובדות מרכזים פדגוגיים להופיע למקום העבודה בכיסוי ראש מלא".

כיום קיימים כ-650 בתי-ספר ברחבי הארץ, בהם לומדים למעלה מ-20,000 תלמידים.

כתובת: מעין החינוך התורני, כנפי נשרים 7, ירושלים.  טלפון: 02-6587777.

 

הדפסשלח לחבר
פורום הורים
כל מה שרצית לדעת ולא היה לך את מי לשאול.
צוות חינוך נכון ישמח לתת את התשובות
בתיה"ס בישראל
כל מה שרצית לדעת על מוסדות החינוך בישראל, הסוגים, הרשתות, הזרמים, החינוך המיוחד, החינוך העצמאי, החינוך הפרטי ועוד.
הילד מתקשה בלימודים?

כאן תמצאו מידע נרחב על מורים פרטיים בכל המקצועות, חברות ללמידה מרחוק, מורים להוראה מתקנת וכן מטפלים מכל התחומים; פסיכולוגים חינוכיים, מומחים לקשב וריכוז, מטפלים אלטרנטיביים ועוד.

ההורים ומערכת החינוך

כאן תמצאו מידע נרחב על ההורים וביה"ס, ועד ההורים, תשלומי הורים, זכויות ההורים, ארגוני ההורים ועוד.

מאמרים וסרטונים חדשים באתר

* סרטון; פרויקט "יש לי חבר והוא אחר" בגן הילדים בקריית ביאליק
* סרטון; מהן מטרות החינוך בישראל
* ללמוד את יסודות החילוק
* סר קן רובינסון מרצה ב"טד" על חינוך ליצירתיות ועתיד ילדינו ועוד
* מה צריך כדי להצליח בלימודים? מהן התכונות החשובות וכיצד תוכלו כהורים לסייע
* מחקר חדש על שיעורי בית; ההבדל ביחס לשיעורים בין הורים במגזר היהודי להורים במגזר הערבי
* הילד מתחיל ללמוד לקרוא. כיצד תקנו לו בסיס טוב

חדשות חינוך

מינהל חינוכי

תוכניות לימודים

יוזמות חינוכיות

מחשבים בחינוך

ברשויות המקומיות

במגזר הערבי

חינוך בעולם

במכללות להוראה

בחינוך המיוחד

ספרי חינוך והוראה

כתבות כלליות

בשביל ההורים

MOXO
מידע לאנשים עם מוגבלויות
אתר לקניית ספרי ילדים
אורית הרץ

דרונט בניית אתרים